Nepočúvajte, čo ľudia hovoria, ale...

Autor: Peter Krištofovič | 17.9.2015 o 7:20 | Karma článku: 3,03 | Prečítané:  300x

„Nepočúvaj, čo ľudia hovoria, pozri sa, čo skutočne robia,“ hovorí veľmi známe pravidlo manažmentu ľudí.

Už neraz mi to pripomenul môj priateľ a mentor profesor Zelený, s ktorým nás spája téma Baťovho systému riadenia. Milan totiž vyučuje manažment v New Yorku a tiež na Univerzite Tomáša Baťu v Zlíne. Preto sa vždy teším na všetky jeho postrehy, úvahy a názory na budovanie funkčnej firmy. Zrejme vás neprekvapí, ak vám prezradím, že naše rozhovory sa točia neustále okolo ságy rodiny Baťovcov.

A odporúčal by som to aj vám. Namiesto toho, aby ste v prvom rade siahli po manažérskej literatúre z napríklad z USA, vyberte si radšej to, čo nám tu zanechali bratia Tomáš a Jan Baťovci. Oni totiž vytvorili prvý ucelený systém riadenia ľudí a budovania firiem.

Podarilo sa im čosi, po čom dnes sníva snáď každý manažér – ich ľudia boli schopný dosahovať trvalo výnimočné výsledky. Toto podmieňujú dve veci – ľudia musia mať vytvorené prostredie podpory a tiež systém.

Tieto princípy využil aj Tomáš Baťa, keď sa stal starostom Zlína. Vďaka tomu, sa mu podarilo vybudovať skutočne netradičné mesto a najmä miesto pre život ľudí. Ak ste už toto mesto navštívili určite ste si všimli zaujímavú architektúru, výbornú logistiku a množstvo zelene. Takže, ak chcete robiť veci lepšie, hľadajte inšpiráciu práve v príbehu najúspešnejších manažérov histórie Československa – u Baťovcov.

Veď práve prvá veta môjho blogu pochádza z ich dielne. Teda, ak chcete hodnotiť prácu a pridanú hodnotu ľudí, všímajte si nie to, čo hovoria, že urobili, ale pozriete sa na to, čo je už naozaj urobené.

Baťovci úspešne riadili svoje firmy, svoje mestá a som presvedčený, že keby mohli riadiť štát, tak by to bola jedna z najvyspelejších krajín sveta. Baťovci totiž nekecali, oni mali výsledky.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum: SaS predbehla v preferenciách SNS, do parlamentu by sa dostalo aj KDH

Ak by sa parlamentné voľby konali počas predchádzajúceho víkendu, súčasná koalícia by v parlamente získala 69 mandátov.

BLOG TRANSPARENCY INTERNATIONAL

Ťapáková zarába viac ako minister, no nemáte právo to vedieť

Právo na súkromie je dôležitejšie.

PLUS

Prečo treba chrípku vypotiť?

Mnoho ľudí netuší, čo znamená zvýšená teplota a prečo je pre telo vlastne užitočná.


Už ste čítali?