Napadlo vám niekedy uplatiť slovenského policajta? ... a toho rakúskeho?

Autor: Peter Krištofovič | 1.10.2015 o 16:42 | Karma článku: 5,01 | Prečítané:  540x

Poznáte tú slovenskú výhovorku, že na Slovensku to inak nejde? Veci fungujú skrátka, tak, ako fungujú a v dohľadnej dobe asi inak nebudú. Ale je to naozaj tak, alebo sa za tieto výhovorky doma iba skrývame?

Jedna známa štúdia hovorí, že prostredie výrazne ovplyvňuje správanie sa človeka. Vedci, ktorí robili pokus, najprv filmovali ľudí, ktorí si odkladali bicykle k stene – tá bola ošarpaná a popísaná od sprejerov. Ľuďom vôbec nezáležalo či odhodia na zem nejaké smeti a ako vôbec odložia svoj bicykel k stene.

Skutočne neuveriteľná zmena nastala vo chvíli, keď miesto upratali a stenu dali nanovo vymaľovať. Ľudia odrazu prestali odhadzovať odpadky na zem a bicykle si ukladali pekne vedľa seba. No pokus s bicyklami však nebol jediný, podobných pokusov bolo viacero a všetky dopadli rovnako. Z toho jednoducho vyplýva, že mimoriadne záleží v akom prostredí ľudia žijú a s akými normami správania a hodnôt sú konfrontovaní.

A teraz sa vráťme k mojej úvodnej filozofickej úvahe: na Slovensku to inak nejde. Naozaj? Je viac ako čudné, že v Rakúsku žiadnemu Slovákovi ani nenapadne dať policajtovi úplatok, ak poruší nejaký predpis. Takže nehovorme, že u nás sa to nedá, že Slováci na to skrátka nemajú.

Ale majú a väčšina ľudí v našej krajine sú čestní ľudia, len ich správanie ovplyvňuje prostredie v ktorom žijeme. Je mi jasné, že hranice by mali byť nastavené zvrchu a nemalo by nám byť jedno, v akom neporiadku, či už morálnom alebo fyzickom žijeme.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum: SaS predbehla v preferenciách SNS, do parlamentu by sa dostalo aj KDH

Ak by sa parlamentné voľby konali počas predchádzajúceho víkendu, súčasná koalícia by v parlamente získala 69 mandátov.

BLOG TRANSPARENCY INTERNATIONAL

Ťapáková zarába viac ako minister, no nemáte právo to vedieť

Právo na súkromie je dôležitejšie.

PLUS

Prečo treba chrípku vypotiť?

Mnoho ľudí netuší, čo znamená zvýšená teplota a prečo je pre telo vlastne užitočná.


Už ste čítali?