Nepočúvajte, čo ľudia hovoria, ale...

Autor: Peter Krištofovič | 17.9.2015 o 7:20 | Karma článku: 3,03 | Prečítané:  313x

„Nepočúvaj, čo ľudia hovoria, pozri sa, čo skutočne robia,“ hovorí veľmi známe pravidlo manažmentu ľudí.

Už neraz mi to pripomenul môj priateľ a mentor profesor Zelený, s ktorým nás spája téma Baťovho systému riadenia. Milan totiž vyučuje manažment v New Yorku a tiež na Univerzite Tomáša Baťu v Zlíne. Preto sa vždy teším na všetky jeho postrehy, úvahy a názory na budovanie funkčnej firmy. Zrejme vás neprekvapí, ak vám prezradím, že naše rozhovory sa točia neustále okolo ságy rodiny Baťovcov.

A odporúčal by som to aj vám. Namiesto toho, aby ste v prvom rade siahli po manažérskej literatúre z napríklad z USA, vyberte si radšej to, čo nám tu zanechali bratia Tomáš a Jan Baťovci. Oni totiž vytvorili prvý ucelený systém riadenia ľudí a budovania firiem.

Podarilo sa im čosi, po čom dnes sníva snáď každý manažér – ich ľudia boli schopný dosahovať trvalo výnimočné výsledky. Toto podmieňujú dve veci – ľudia musia mať vytvorené prostredie podpory a tiež systém.

Tieto princípy využil aj Tomáš Baťa, keď sa stal starostom Zlína. Vďaka tomu, sa mu podarilo vybudovať skutočne netradičné mesto a najmä miesto pre život ľudí. Ak ste už toto mesto navštívili určite ste si všimli zaujímavú architektúru, výbornú logistiku a množstvo zelene. Takže, ak chcete robiť veci lepšie, hľadajte inšpiráciu práve v príbehu najúspešnejších manažérov histórie Československa – u Baťovcov.

Veď práve prvá veta môjho blogu pochádza z ich dielne. Teda, ak chcete hodnotiť prácu a pridanú hodnotu ľudí, všímajte si nie to, čo hovoria, že urobili, ale pozriete sa na to, čo je už naozaj urobené.

Baťovci úspešne riadili svoje firmy, svoje mestá a som presvedčený, že keby mohli riadiť štát, tak by to bola jedna z najvyspelejších krajín sveta. Baťovci totiž nekecali, oni mali výsledky.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar zdržuje. Kočnerovho policajta neriešia

Policajný prezident tvrdil, že požiadal o správu, aby mohol zakročiť.

SVET

Bývalý populista Fico nás zradil, znie z Poľska aj Maďarska

Fico o budúcnosti v jadre EÚ hovoril už na jar, médiá si to nevšimli.


Už ste čítali?