Napadlo vám niekedy uplatiť slovenského policajta? ... a toho rakúskeho?

Autor: Peter Krištofovič | 1.10.2015 o 16:42 | Karma článku: 5,01 | Prečítané:  551x

Poznáte tú slovenskú výhovorku, že na Slovensku to inak nejde? Veci fungujú skrátka, tak, ako fungujú a v dohľadnej dobe asi inak nebudú. Ale je to naozaj tak, alebo sa za tieto výhovorky doma iba skrývame?

Jedna známa štúdia hovorí, že prostredie výrazne ovplyvňuje správanie sa človeka. Vedci, ktorí robili pokus, najprv filmovali ľudí, ktorí si odkladali bicykle k stene – tá bola ošarpaná a popísaná od sprejerov. Ľuďom vôbec nezáležalo či odhodia na zem nejaké smeti a ako vôbec odložia svoj bicykel k stene.

Skutočne neuveriteľná zmena nastala vo chvíli, keď miesto upratali a stenu dali nanovo vymaľovať. Ľudia odrazu prestali odhadzovať odpadky na zem a bicykle si ukladali pekne vedľa seba. No pokus s bicyklami však nebol jediný, podobných pokusov bolo viacero a všetky dopadli rovnako. Z toho jednoducho vyplýva, že mimoriadne záleží v akom prostredí ľudia žijú a s akými normami správania a hodnôt sú konfrontovaní.

A teraz sa vráťme k mojej úvodnej filozofickej úvahe: na Slovensku to inak nejde. Naozaj? Je viac ako čudné, že v Rakúsku žiadnemu Slovákovi ani nenapadne dať policajtovi úplatok, ak poruší nejaký predpis. Takže nehovorme, že u nás sa to nedá, že Slováci na to skrátka nemajú.

Ale majú a väčšina ľudí v našej krajine sú čestní ľudia, len ich správanie ovplyvňuje prostredie v ktorom žijeme. Je mi jasné, že hranice by mali byť nastavené zvrchu a nemalo by nám byť jedno, v akom neporiadku, či už morálnom alebo fyzickom žijeme.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Výbuch na koncerte v Manchestri neprežilo 22 ľudí

Polícia potvrdila, že vo vstupnej hale sa odpálil samovražedný atentátnik.

KOMENTÁRE

Teror siahol na deti

Útok na štadión plný mladých ľudí jasne naznačuje, že pre teroristov neexistujú hranice.

ŠPORT

Cígera odmietli aj Višňovský, Handzuš, Országh a Bača

To, že hráči z NHL neprišli na šampionát, berie ako podraz.


Už ste čítali?